pondělí 24. června 2013

Dozvědět seněco víc

z hloubky ...


Nedávno jsem si díky zachycení obrazu "Dívá se" vzpomněla na intuitivní techniku zobrazení věcí z vědomí, polovědomí i podvědomí ...

Když se chcete dozvědět nebo připomenout si, co je pro vás důležité ...


je potřeba:
voda, čtvrtka (raději vyšší gramáže a s matným (hrubým) povrchem), vodové barvy, 2 štětce na vod. barvy střední až větší velikosti

postup:
1. jednu strany čtvrtky namočíme pod tekoucí vodou (cca 10 - 20 vteřin)
2. čtvrtku rozložíme na připravené místo (mokrou stranou nahoru)
3. namočeným štětcem ve vodě a barvě malujeme barevné skvrny (barvy a rozmístění vybíráme intuitivně, bez přemýšlení)
(pokud během práce začne usychat část papíru, kde jsme ještě nemalovali, namokříme ji znovu čistým štětcem namočeným v čisté vodě - opakujeme dle potřeby)
4. zaplníme celý prostor
5. poté necháme zcela zaschnout (většinou do druhého dne)
6. po úplném uschnutí znovu smyjeme namalovanou stranu pod tekoucí vodou (10 - 30 vteřin - až se vzezření již nijak nemění) - vystoupí linie či celá místa apod.
7. vzniklý obraz natáčíme ze všech stran a hledáme symboly, postavy, obličeje a interakce mezi nimi, barevnost má samozřejmě také svůj smysl ...

TIP: Doporučuji pracovat v co největším klidu bez rušivých či doplňkových elementů (domnívám se, že např. i hudba by mohla ovlivňovat naladění malujícího a tím i výslednou podobu díla).
Je třeba dělat vše vlastní rukou - jak je provedeno počáteční namáčení, vlastní malba i konečné smytí má vliv na výsledek.
Po konečném smytí je vzezření již neměnné - kvůli lepší manipulaci, potřebné k pátrání :), je ale možno počkat na uschnutí.

Neměla jsem zrovna příliš vhodný papír ani moc kvalitní vodovky, přesto se jasně zobrazilo mé těhotenství (které jsem ještě před několika měsíci prožívala s Kryštůfkem), miminko a další obličeje a postavy ...

Pozn.: I když jsem malovala na šířku, hlavní motiv se zobrazil na výšku - je tedy vidět, že skutečná "malba" probíhá opravdu na zcela intuitivní či podvědomé úrovni ...Žádné komentáře:

Okomentovat